Weronika Powęska

radca prawny

Opis.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

Prawo holdingowe już od października!

Weronika Poweska02 listopada 2022

Wraz z pierwszymi jesiennymi podmuchami wiatru ustawodawca sprezentował nam nowelizację kodeksu spółek handlowych. Prawo holdingowe, bo o nim mowa, na dobre zagościło na stronach ustawy.

Wobec tej zmiany, dziś zajmę się omówieniem kwestii przedmiotu nowelizacji.

Ale zanim dojdę do sedna witam Was serdecznie w moich – jak na razie skromnych – progach! ☺

Dzisiejszy wpis będzie pierwszym o charakterze merytorycznym. Ostrzegam – będzie „prawniczo”, ale czy nudno?

Przekonajcie się!

Zaznaczam również, że jest to wstępny artykuł z tego cyklu. Nowelizacja jest bowiem i obszerna i ciekawa – warto zatrzymać się przy niej na dłużej poświęcając jej kilka odrębnych wpisów.

Dla szczególnie zainteresowanych polecam oczywiście lekturę samej treści ustawy z dnia 9 lutego 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw, którą znajdziecie w Bazie Internetowego Systemu Aktów Prawnych pod linkiem.

A (zwłaszcza) tych, którzy lubią dostawać informacje w skrócie – zapraszam do zapoznania się z dalszą częścią wpisu!

Prawo holdingowe już od października

Zakres nowelizacji

Nowa regulacja już zaczęła obowiązywać  – dokładnie z dniem 13 października 2022 roku. Jest to tym samym właściwy moment, aby poznać czekające nas zmiany.

Najważniejszy jest jej przedmiot – wyznaczający pewien nowy obszar – nazwany już w doktrynie jako „prawo holdingowe”. Oczywiście nie jest to odrębna gałąź prawa a wewnętrzna część prawa spółek, niewątpliwie jednak znacząca.

Nowe przepisy:

  1. wprowadzają do porządku prawnego instytucję grupy spółek, 
  2. regulują kwestie dotyczące zarządzaniem grupami kapitałowymi, 
  3. ustanawiają odpowiedzialność spółki dominującej za szkody wyrządzone spółkom zależnym, ich wspólnikom  i wierzycielom. 

Czy jest to zmiana diametralna, całkowicie rewidująca dotychczasowy porządek rzeczy i wypracowane przez praktykę rozwiązania?

Niekoniecznie. Warto nadmienić, że mimo braku kompleksowej regulacji w tym zakresie w obrocie gospodarczym istnieje pojęcie „grupy kapitałowej”. W grupie tej wskazywano na istnienie – w tym przypadku ustawowo zdefiniowanej (w art. 4 § 1 pkt 4 k.s.h.) – spółki dominującej. 

Przedstawiona wyżej definicja nie została zrewidowana przez ustawodawcę – pozostaje bez zmian.

Jaki był cel nowelizacji?

Ustawodawca zwrócił uwagę na istnienie w przestrzeni gospodarczej tzw. „holdingów faktycznych” (spółek powiązanych na gruncie przywołanego wyżej art. 4 § 1 pkt 4 k.s.h. oraz praktyki tworzenia holdingów umownych – na zasadzie swobody umów). 

Zdaniem prawodawcy konieczne stało się uregulowania postulatu uwzględniania przez organy spółki dominującej i zależnej interesu grupy spółek, ale także (co było akcentowane przez środowisko prawnicze) konieczność zrównoważenia nowych uprawnień spółki dominującej przez przewidzenie jej odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną spółce zależnej z tytułu wydawania wiążących poleceń, a także przyznania nowych uprawnień akcjonariuszom mniejszościowym.

Przyjęto wiec, że nowelizacja powinna regulować, klauzulę generalną, uznającą, że spółka dominująca i zależna kierują się nie tylko własnym interesem, lecz również interesem grupy spółek, o ile nie zmierza to do pokrzywdzenia wierzycieli lub wspólników mniejszościowych albo akcjonariuszy mniejszościowych spółki zależnej. 

Nowelizacja ma niewątpliwie znaczenie porządkujące i w pewnym stopniu odpowiada na pojawiające się potrzeby przedsiębiorców. 

Czego nie objęła nowelizacja wprowadzająca prawo holdingowe?

Niektóre kwestie ustawodawca pozostawił nierozstrzygnięte. Pominięte zostały m.in.: 

  • możliwość wykluczenia spółki zależnej z grupy spółek lub rezygnacji przez spółkę zależną z uczestnictwa w grupie spółek,
  • możliwość zmiany statusu spółki dominującej i zależnej (w przypadku zmian strukturalnych związanych z utratą lub uzyskaniem pozycji dominującej), 
  • sposób rozliczeń finansowych między spółkami należących do holdingu.

W jaki sposób powyższe braki uzupełni praktyka obrotu – przekonamy się już wkrótce.

Z pewnością zagadnienia te zostaną poddane pod ocenę składów orzekających poszczególnych sądów, a swoje stanowisko przedstawią także przedstawiciele literatury prawniczej. Aby je poznać musimy uzbroić się w nieco cierpliwości. 

Obiecuję jednak, że będę śledzić tę kwestię z dużym zainteresowaniem i informować Was, gdy wypracowane zostaną rozwiązania dla powyższych kwestii. ☝️

Zanim to jednak nastąpi, w następnej odsłonie tego cyklu nie tylko przedstawię Wam pojęcie grupy spółek, ale także rozłożymy je na czynniki pierwsze. 

Już teraz serdecznie zapraszam do lektury! 😁

Weronika Powęska
radca prawny

***

Grupa spółek czyli holding po nowelizacji

Dziś tematem będzie grupa spółek pojęcie stanowiące trzon zmian wprowadzonych przez ustawodawcę październikową nowelizacją kodeksu spółek handlowych.

Jest to drugi post z rozpoczętego uprzednio cyklu poświęconego prawu holdingowemu.

Z pierwszym postem tego cyklu – dotyczącym zakresu nowelizacji [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Weronika Powęska

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez radca prawny Weronika Powęska wsparcie prawne przedsiębiorców w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Komentarze (0)

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez radca prawny Weronika Powęska wsparcie prawne przedsiębiorców w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Następny wpis: